Iegurnis (pelvis) ir ķermeņa daļa starp rumpi nu kājām. Iegurņa skelets savieno skeleta asi ar apakšējo ekstremitāšu kauliem. To veido gūžas kaulu pāris kopā ar krustu kaulu, astes kaulu un diviem apakšējiem jostas skriemeļiem. Iegurnis ir noliekts uz priekšu, tā ieejas plakne pret horizontālu plakni veido 55-60 grādu leņķi.
Katrs gūžas kauls (os coxae) ir veidots no trīs kauliem – zarnkaula, sēžas kaula un kaunuma kaula, kuri pieaugušam cilvēkam saauguši vienā kaulā. Zarnkauls (os ilium) vērsts uz augšu, sēžas kauls (os ischium) – uz leju un mugurpusi, savukārt kaunuma kauls (os pubis) – uz priekšpusi. Labais un kreisais gūžas kauls savienojas priekšpusē, kur saaug ar skrimsli, veidojot simfīzi. Mugurpusē gūžas kauli savienoti ar krustu kaulu, veidojot mazkustīgas locītavas. Gūžas kaula ārējā virsmā atrodas dziļš locītavdobums, kurā ieguļ augšstilba kaula galva, veidojot gūžas locītavu.
Iegurņa muskuļi piedalās augšstilba kustību īstenošanā. Šie muskuļi sākas no iegurņa kauliem un stiprinās pie aukšstilba kaula. Lielāko muskuļu masu šajā reģionā veido gūžas muskuļi (m. gluteus maximus, medius et minimus), kuri atrodas mugurpusē un piedalās apakšstilba abdukcijā. Priekšpusē atrodas jostas un zarnu kaula muskulis (m. iliopsoas), kurš saraujoties nodrošina augšstilba fleksiju. Savukārt mediālajā pusē atrodas muskuļi, kuri piedalās apakšstilba addukcijā.
Izšķir lielo un mazo iegurni. Lielais iegurnis ir telpa starp zarnkaula spārniem un tas veido vēdera dobuma apakšējo daļu. Tā mugurējo sienu veido pēdējie divi jostas skriemeļi, sānus – zarnkaula spārni, savukārt priekšējo sienu – vēdera muskulatūra. Mazais iegurnis atrodas zem lielā iegurņa. Tā sienas veido: krustu kauls un astes kauls no mugurpuses, gūžas kauli un saites – no prikešpuses un sāniem. Mazajam iegurnim ir divas atveres – augšējā, kas vērsta pret lielo iegurni un apakšējā. Mazajā iegurnī sievietēm atrodas urīnpūslis, olnīcas, olvadi, dzemde, maksts un taisnā zarna, savukārt vīriešiem – urīnpūslis, priekšdziedzeris, sēklas pūslīši, sēklvadi un taisnā zarna. Mazajā iegurnī atrodas arī krustu pinumi – nervu tīklojums, no kura atiet īsi nervi, kas inervē iegurņa muskuļus un ādu, kā arī garie nervi, kas stiepjas līdz kāju muskuļiem un ādai. Mazā iegurņa un tā orgānu apasiņošanu nodrošina iegurņa iekšējā artērija, savukārt venozās asinis aizvada iegurņa iekšējā vēna.
Sievietes iegurnis atšķiras no vīrieša iegurņa. Tipiski sievietes iegurnis ir īsāks un platāks, kā arī sievietēm zarnkaulu spārni ir vairāk atliekti uz sāniem un sēžas kaulu pauguri atrodas tālāk viens no otra. Sievietes iegurnim raksturīgs arī platāks leņķis zem simfīzes starp kauluma kauliem, salīdzinot ar vīrieša iegurni. Arī mazā iegurņa dobums un tā atveres sievietēm ir lielākas nekā vīriešiem.
Comments are closed.